Stylowa lampa do salonu. Jak wybrać, by nie żałować?

Nie od dziś wiadomo, że dodatkami buduje się styl pomieszczenia. To nie główne przedmioty, jak kanapa czy ściana medialna, ale mniejsze rzeczy takie jak półki, stolik czy kolor ścian tak naprawdę tworzą konkretną przestrzeń. Oczywiście muszą one pasować do stylu przewodniego mebli, jednak warto im poświęcić więcej niż tylko chwilę, by odpowiednio je wybrać. Jednym z takich przedmiotów, które zmienią wnętrze nie do poznania, jest lampa. Ale jak ją i jaką dobrać?

Zastanów się nad stylem swojego salonu

Na początku musi być pomysł. Spójrz na wszystkie elementy, które masz w pomieszczeniu, i zwróć uwagę na to, czego Ci brakuje. Nie chodzi nawet o konkretną rzecz, ale o odczucie. Tę przestrzeń musi wypełnić lampa salonowa. Dzięki temu, że poważnie zdefiniujesz sposób, w jaki zaaranżowałaś salon, łatwiej będzie Ci wybrać odpowiedni model. Do stylu zalicza się nie tylko rodzaj klosza, sylwetkę lampy czy wielkość, ale także kolorystykę. Nie powielaj kolorów, które już są w salonie, ale dopasuj je, by ze sobą kontrastowały lub się uzupełniały. Pamiętaj, by pod żadnym pozorem nie wprowadzać do salonu złożonego z kilku kolorów nowego, innego, który zdobi klosz.

Funkcjonalność może Ci się przydać – nie zapominaj o niej

Obok dopasowania stylistycznego liczy się to, by lampa Ci dobrze służyła. Lampa stojąca do salonu musi być więc stabilna, mieć odpowiednie dla Ciebie źródło światła, inne do czytania, inne do lekkiego omiatania wnętrza delikatnym światłem. Musisz zdefiniować swoje potrzeby. Na przykład lampa Azzardo Aruba ma nie tylko fantazyjną, wzorowaną na marmurze stopkę, ale także charakterystycznie zwisający klosz. Będzie więc dawała punktowe, ładne, jasne światło, ale nie rozświetli całego salonu. To raczej przyjemnie ćmiące się ognisko, przy którym widać sporo, ale kawałek od niego jest już tylko przyjemnie.

Nieco inną stopkę ma lampa podłogowa do salonu Azzardo Cinema. To właściwie trójnóg, który przywodzi na myśl fotograficzny zakład artystyczny lub kinooperatorów. Wnętrze musi być więc ciepłe, miłe, przytulne albo wręcz przeciwnie, industrialne, suche i funkcjonalne. Niemniej taka lampa tylko nadaje klimatu, tym bardziej, że zazwyczaj jej klosz jest materiałowy i raczej zaciemniający. Jednak stabilne ustawienie na trzech nogach i możliwość regulacji wysokości na pewno da Ci większą możliwość przy jej ustawianiu w Twoim salonie.

Lampa jako ozdoba, czyli mniej światła, więcej wrażeń

Czasami Twój salon jest przestrzenią dobrze oświetloną, skończoną i ładnie zaaranżowaną, ale brakuje jednego nietypowo stojącego elementu, np. w rogu obok kanapy. To miejsce idealne na stojącą lampę w stylu, który preferujesz. Warto jednak przy okazji wyboru dekoracji w formie lampy, a nie lampy w formie dekoracji pomyśleć o mocnym akcencie, który będzie się wyróżniał lub który będzie korespondował z żyrandolem czy kinkietem – w zależności od tego, w co wyposażony jest Twój salon. Idealnym przykładem takiej lampy do wnętrz nowoczesnych, modernistycznych jest lampa Azzardo Jax Floor. Jest niezwykle charakterystyczna, wyposażona w panele LED-owe i fantazyjna w kształcie. Od razu pokazuje to, czego nie chcesz ukrywać.

Wnętrze musi być kompletne – bez lampy to niemożliwe

Sprawdź jak wiele inspiracji czeka na każdym kroku. Musisz dokładnie zastanowić się, jaką lampę wybierzesz, by móc w pełni wykorzystać potencjał miejsca. Salon z odpowiednim źródłem światła jest nie tylko bardziej funkcjonalny, ale i ładniejszy i sprawia wrażenie, w którym w końcu niczego Ci nie będzie brakowało.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl