Oświetlenie stołu – jaką lampę wybrać?

Stół jest ważnym miejscem w każdym domu – to przy nim spożywamy posiłki i gromadzimy się przy różnego rodzaju okazjach, ale też pracujemy i uczymy się. Jak oświetlić go w taki sposób, aby spotkania przebiegały w jeszcze przyjemniejszej atmosferze? Przedstawiamy kilka wskazówek.

W przypadku stołu i jego otoczenia oświetlenie gra kluczową rolę w budowaniu atmosfery, ale też decyduje o funkcjonalności tej specyficznej przestrzeni. Zbyt intensywne światło może sprawić, że przesiadywanie przy stole będzie męczące. Z drugiej strony, światło bardzo przytłumione również nie sprawdzi się w przypadku jadalni, wprowadzając senny nastrój. Dobór odpowiedniego oświetlenia dla stołu może być wyzwaniem, ponieważ w zależności od zwyczajów domowników może służyć on do różnych celów – wiele osób spędza czas przy stole, ucząc się czy pracując. Jak wybrać optymalny wariant oświetleniowy? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci dobrać optymalne oświetlenie stołu, sprzyjające wielogodzinnym spotkaniom, ale też czynnościom wymagającym skupienia.

Lampa wisząca – jaki rodzaj wybrać do oświetlenia stołu?

W przypadku oświetlenia stołów, najchętniej wybieranym rodzajem oświetleniem są lampy wiszące. Nic dziwnego – tego rodzaju modele umożliwiają skierowanie światła bezpośrednio na określony wycinek pomieszczenia bez zajmowania cennej przestrzeni stołu. Przy doborze lampy wiszącej przeznaczonej do oświetlenia stołu, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim długość modelu, a także rodzaj klosza. W przypadku pierwszego kryterium, należy poszukiwać złotego środka. Zbyt wysoko umiejscowiona lampa będzie dawała rozproszone światło, a zbyt nisko opuszczona może z kolei utrudniać wykonywanie przy stole różnego rodzaju czynności. Najlepiej wybrać model regulowany lampy, który umożliwi dostosowanie wysokości zawieszenia klosza do okazji, ale też do długości stołu, co jest dogodnym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli dysponujesz modelem rozkładanym. Dzięki temu wyregulujesz lampę w taki sposób, aby światło padało na całą jego szerokość.

Oświetlenie stołu – jaki klosz i rodzaj żarówki wybrać?

Na rynku popularne są oprawy metalowe z nagą żarówką, zastępujące klosze, lub też wykonane z wikliny. W przypadku oświetlenia stołu, najlepiej trzymać się jednak tradycyjnych rozwiązań. Klosz osłaniający żarówkę odpowiednio przytłumi światło dzięki czemu osoby korzystające ze stołu nie będą odczuwały dyskomfortu. To dobre rozwiązanie również w przypadku błyszczących stołów – zwłaszcza tych wykonanych ze szkła – które mogą odbijać światło. Wtedy warto zainwestować w klosz zasklepiony również od spodu. Dobrze sprawdzą się tutaj wszelkiego rodzaju kule i zaokrąglone kształty. W kontekście doboru samego materiału, z którego wykonano klosz, warto zawęzić poszukiwania do matowych szkieł i tworzyw. W wielu przypadkach lampy wiszące wyprodukowane z myślą o oświetleniu stołów wyposażone są w przesłonki, które łagodzą i rozpraszają światło, co pozytywnie wpływa na komfort domowników.

Oświetlenie stołu – jak dobrać rodzaj lampy do długości stołu?

Dobór oświetlenia powinien zależeć również od kształtu i długości samego stołu. Przy tych podłużnych warto zainwestować w dwie lampy wiszące, zamiast regulować ją na tyle wysoko, by kąt światła objął całą przestrzeń. Montaż dwóch lamp to rozwiązanie bardziej wydajne i efektowne.  Dobrą alternatywą może okazać się wybór podłużnej oprawy dopasowanej do długości stołu. To rozwiązanie szczególnie wydajne w przypadku pomieszczeń, w których stół służy do pracy czy nauki. Dla stołów jadalnianych znacznie bardziej efektownym rozwiązaniem będą lampy wiszące producenta Azzardo, emitujące ciepłe rozproszone światło.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl